Poziomy angielski – jak określić swój?

poziomy angielski

Zrozumienie poziomów języka angielskiego jest kluczowe dla skutecznej nauki i rozwijania umiejętności językowych. Poziomy angielski, które są często określane za pomocą systemu Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), pomagają nam zrozumieć nasz aktualny stopień opanowania języka oraz określić cele, do których dążymy. CEFR dzieli umiejętności językowe na sześć poziomów – od A1 dla początkujących do C2 dla bardzo zaawansowanych użytkowników języka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej każdemu z tych poziomów, omówimy, jak określić swój własny poziom angielskiego i jak najefektywniej rozwijać swoje umiejętności na każdym etapie nauki.

Poziomy angielski – od początkującego po wysokozaawansowany

Zrozumienie poziomów języka angielskiego zgodnie z systemem CEFR jest kluczem do efektywnej nauki i postępu. Każdy z sześciu poziomów odpowiada specyficznym umiejętnościom i kompetencjom językowym, które powinniśmy posiadać.

Poziom A1 angielski

Poziom A1, znany jako początkujący, to etap, na którym zdobywamy podstawowe umiejętności językowe. Jesteśmy w stanie rozumieć i używać bardzo prostych wyrażeń. Umiemy zadawać i odpowiadać na podstawowe pytania o miejsce zamieszkania, ludzi, które znamy, i rzeczy, które posiadamy.

Poziom A2 angielski

Kolejny, poziom A2, czyli wyższy początkujący, oznacza, że jesteśmy w stanie zrozumieć zdania i często używane wyrażenia związane z tematami bezpośrednio dotyczącymi naszego życia (np. podstawowe informacje o sobie i rodzinie, zakupy, otoczenie).

Poziom B1 angielski

B1, czyli poziom średnio zaawansowany, oznacza, że możemy poradzić sobie w większości sytuacji, które mogą wystąpić podczas podróży. Umiemy porozumiewać się na tematy codzienne, tworzyć proste teksty na tematy, które są nam znane lub które nas interesują.

Poziom B2 angielski

Wyższy średnio zaawansowany, czyli poziom B2, oznacza, że jesteśmy w stanie samodzielnie porozumiewać się z rodzimymi użytkownikami języka. Bez większych problemów potrafimy zrozumieć treści pisane i mówione, oraz wyrażać swoje zdanie na różne tematy.

Poziom C1 angielski

Poziomem C1 określamy poziom zaawansowany, na którym jesteśmy w stanie swobodnie i efektywnie komunikować się w języku angielskim. Robimy to zarówno w formie pisemnej, jak i mówionej, rozumieć szeroki zakres trudniejszych, dłuższych tekstów, a także wyrażać swoje myśli płynnie i spontanicznie.

Poziom C2 angielski

Na końcu mamy poziom C2 – bardzo zaawansowany. Na tym poziomie jesteśmy w stanie zrozumieć praktycznie wszystko, co jest mówione lub napisane w języku angielskim. Możemy podsumować informacje z różnych źródeł, pisemnych i mówionych, rekonstruować argumenty i wyjaśnienia w sposób spójny. Jesteśmy również w stanie wyrażać się spontanicznie, bardzo płynnie i precyzyjnie, różnicując drobne niuanse znaczenia nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach.

Jak określić swój poziom języka angielskiego?

Określenie swojego poziomu języka angielskiego może być nieco trudne, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc w tej kwestii. Możemy na przykład skorzystać z testów do samodzielnej oceny poziomy angielskiego dostępnych online, które skupiają się na różnych aspektach umiejętności językowych, takich jak gramatyka, słownictwo, czytanie czy słuchanie. Ważne jest, aby pamiętać, że te testy dają orientacyjny wynik i mogą nie odzwierciedlać pełnej gamy naszych umiejętności językowych, zwłaszcza jeśli chodzi o umiejętności komunikacyjne, takie jak mówienie i pisanie.

Sprawdź test poziomujący z języka angielskiego online.

Z drugiej strony, profesjonalne egzaminy językowe, takie jak IELTS, TOEFL czy Cambridge, oferują bardziej kompleksową ocenę naszych umiejętności językowych. Te egzaminy są powszechnie uznawane na całym świecie i są przeprowadzane przez wykwalifikowanych egzaminatorów, co zapewnia ich wiarygodność. Każdy z tych testów ma swoje unikalne cechy i może być bardziej lub mniej odpowiedni w zależności od naszych indywidualnych celów i potrzeb. Przygotowanie do tych egzaminów często pomaga zrozumieć i usystematyzować wiedzę językową, co jest dodatkowym atutem.

Poziomy angielski – jak dalej rozwijać swoje umiejętności?

Niezależnie od poziomu, na którym się znajdujesz, istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc Ci rozwijać umiejętności języka angielskiego. Na poziomach A1-A2, czyli dla początkujących, skupienie się na słuchaniu i powtarzaniu jest kluczowe. Możesz korzystać z różnych źródeł, takich jak kursy online, filmy, piosenki czy podcasty. Ważne jest też rozwijanie podstawowej znajomości gramatyki i słownictwa poprzez naukę najczęściej używanych słów i zwrotów oraz zasad, które regulują ich użycie.

Na poziomach B1-B2, gdzie jesteś już średnio zaawansowany, warto zacząć czytać więcej w języku angielskim. Wybieraj teksty, które Cię interesują, to może być książka, artykuł w gazecie czy post na blogu. Ćwicz także pisanie – zacznij od krótkich tekstów, takich jak e-maile czy wiadomości do przyjaciół, a potem przechodź do dłuższych i bardziej skomplikowanych form. Regularne rozmowy w języku angielskim, zarówno na żywo, jak i online, pomogą Ci zdobyć pewność siebie i zrozumieć różnorodność języka.

Na poziomach C1-C2, kiedy jesteś już zaawansowany, Twoim celem powinno być poszerzanie słownictwa i doskonalenie zrozumienia subtelnych niuansów języka. To znaczy, że powinieneś zwracać uwagę na idiomatyczne wyrażenia, przysłowia, różne dialekty i akcenty. To także dobry moment, aby zacząć studiować bardziej skomplikowane aspekty gramatyki. Na tym etapie z pewnością docenisz lekturę literatury, oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej, a także rozmowy na różne tematy z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym.